درمان فتق دیسک کمر

درمان فتق دیسک کمر

دیسک ستون فقرات یک ماده ژلاتینی نسبتا نرم است که فشارها و شوک های وارده به ستون فقرات را جذب و از آسیب به آن ها جلوگیری می کند.

هرگونه آسیبی به ستون فقرات مانند ضربات شدید حین رخدادهای غیر منتظره مانند تصادفات جاده ای، سقوط از ارتفاع و یا چرخش ناگهانی و شدید کمر می تواند سبب آسیب به دیسک ها و فتق دیسک شوند.

درمان دیسک کمر بستگی به علائم آن دارد. در اغلب موارد فتق دیسک کمر با روش های غیر جراحی کنترل شده و قابل درمان است و جراحی تنها در مواردی که سایر درمان ها موفق به بهبود علائم و مشکلات بیمار نشوند انجام می گیرد.

روش های درمان بدون جراحی فتق دیسک کمر نسبت به روش های جراحی بطور سرپایی انجام شده و در اغلب موارد بدون عارضه جانبی است.

در این مقاله به مهم ترین و موثرترین روش های درمانی فتق دیسک کمر اشاره داشته ایم.

دارو درمانی

تجویز داروهای مسکن مانند استامینوفن و ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن اگرچه تاثیر درمانی بر فتق دیسک کمر ندارند اما می تواند سبب تسکین درد شده و مشکلات بیمار را در انجام فعالیت های روزمره کاهش دهند.
در برخی افراد که درد شدید وجود دارد داروهای کورتیکو استروئیدی نیز تجویز می شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از مهم ترین و در عین حال موثرترین درمان های فتق دیسک کمر است و به دلیل اینکه بدون عارضه جانبی خاصی است طرفداران زیادی دارد.

فیزیوتراپی نه تنها در تسکین درد و سایر علائم موثر است بلکه دارای اثرات درمانی مثبتی بوده و احتمال آسیب های بعدی را به حداقل می رساند.

فیزیوتراپیست با استفاده از تکنیک های درمانی مانند منوال تراپی، تمرین درمانی و ماساژ عمیق بافت و با استفاده از مدالیته های درمانی همچونی گرما و سرما درمانی و تحریک الکتریکی TENS کمک زیادی به کاهش مشکلات بیماران و تسکین علائم فتق دیسک کمر می کند.

تزریق استروئید در فضای اپیدورال

این تزریق نیز یکی از روش های موثر در کاهش درد و تسکین سایر علائم فتق دیسک کمر است.
این تزریق در نواحی نزدیک به محل ایجاد فتق دیسک انجام گرفته و می تواند تا ماه ها درد بیمار را متوقف کند.

انجام مکرر این تزریق توصیه نمی شود چرا که موجب ضعیف شدن استخوان ها و عضلات ستون فقرات می شود.

درمان فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر

تزریق دیسکوژل

تزریق دیسکوژل به داخل دیسک یکی از روش های جدید درمان فتق دیسک کمر است که بطور مستقیم از طریق یک لوله کوچک به دیسک های بین مهره ها تزریق می شود.

این کار سبب از بین رفتن فضای ذخیره آب در دیسک های بین مهره ای با تغییر حالت الکلی ساختار پروتو گلیکان هسته پولپی آن شده و می تواند سبب کاهش فشار بر اعصاب آسیب دیده ستون فقرات شود.

این روش درمانی کم تهاجمی بوده و بدون عوارض جانبی است.
این روش به صورت سر پایی انجام شده و نیازی به بستری در بیمارستان نیست.

تزریق داخل مفاصل فاست

مفاصل فاست بین مهره های ستون فقرات قرار دارند و با این تزریق می توان اصطکاک ایجاد شده بین استخوان ها را کاهش داد و به این ترتیب درد بیمار کاهش خواهد یافت.

اوزون تراپی

تزریق گاز اکسیژن در دیسک سبب کاهش حجم داخل دیسک شده و در اثر آن فشار وارد شده به عصب کاهش و درد بیمار تسکین میابد.

جراحی با لیزر

جراحی ستون فقرات با لیزر با کاهش فشار وارد شده بر یک عصب تحت فشار در این ناحیه سبب کاهش درد و تسکین سایر علائم خواهد شد.

جراحی با لیزر درمانی غیر تهاجمی و بدون عارضه جانبی خاصی است.

جراحی بسته ستون فقرات

جراحی بسته ستون فقرات نسبت به سایر روش های جراحی ستون فقرات کمر عارضه تر بوده و نتایج درمانی مثبتی نیز در پی خواهد داشت.

پزشک متخصص در این روش از ابزارهای خاص برای دسترسی به ستون فقرات از طریق شکاف های کوچک ایجاد شده بر روی بدن برای درمان فتق دیسک کمر استفاده می کند.

جراحی باز ستون فقرات 

در مواردی که سایر روش های درمانی موثر واقع نشوند عمل جراحی باز ستون فقرات برای برداشتن بخشی از دیسک که بر اعصاب فشار وارد می کند انجام می گیرد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*